Lasy Janowskie, Maliniec, Szklarnia, Porytowe Wzgórze | Hotel DUO **** SPA Janów Lubelski

Newsletter

Dołącz do klubu naszych subskrybentów. Raz w miesiącu otrzymasz unikalną ofertę specjalną. Nie wysyłamy spamu. Każdy newsletter umożliwia rezygnację z subskrypcji.

Wirtualna wycieczka

Lasy Janowskie

Jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Pełen wspaniałych ścieżek rowerowych i spacerowych. Z mnóstwem przepięknych zakątków i atrakcji.

Lubelskie

Zobacz najnowszy film promujący województwo lubelskie. Zapraszamy do Janowa Lubelskiego!

Lokalizacja

Kompleks Lasów Janowskich leży na pograniczu województwa lubelskiego i województwa podkarpackiego. Zachodnią krawędzią sięga po Wisłę (Małopolski Przełom Wisły – najpiękniejszy odcinek na całym biegu rzeki), i dalej ciągnie się na wschód, aby w okolicach Biłgoraja połączyć się z Puszczą Solską. To gigantyczne morze lasów, które ciągną się od Wisły po granicę z Ukrainą. 
 
 
Lasy Janowskie

Wyjątkowa przyroda

W krajobrazie lasów dominują wysokie, piaszczyste, porośnięte lasem polodowcowe wydmy. Osiągają wysokość kilkunastu metrów. Pomiędzy nimi z kolei napotykamy często na tereny podmokłe: torfowiska i rozlewiska leśnych rzeczek. Ponadto w samych lasach mamy kilka dużych kompleksów stawów rybnych

Pierwotny charakter

Lasy składają się głównie z monokultury sosnowej. Ale spotykamy tu również jodły, buki, brzozy, dęby i olchy. W wielu miejscach las ma charakter lasu pierwotnego – głównie na terenach podmokłych, gdzie trudno prowadzić wyręby, ale i nasadzenia. Z rzadkich i ciekawych roślin spotkać możemy kilka gatunków storczyków czy mięsożerne rosiczki. Jesienią jest tu mnóstwo grzybów, a na bagnach spotkamy owocująca żurawinę
 
Lasy Janowskie

Obserwuj zwierzęta

Dla obserwatorów ptaków rajem są stawy (głównie w okolicach Malińca i w Rezerwacie Imielty Ług). Czaple, kaczki, czarne bociany, bieliki, orliki krzykliwe i grubodziobe, błotniaki. W Lasach Janowskich tokują i wyprowadzają młode głuszce. 
 
Warto wspomnieć też o ostoi konika biłgorajskiego w miejscowości Szklarnia. Bytuje tutaj w warunkach naturalnych stadko kilkunastu koników. Są to potomkowie tarpanów – dzikich koni leśnych.
 
Lasy Janowskie

Miejsca, które warto odwiedzić 

Lasy Janowskie są Parkiem Krajobrazowym. Nie trzeba tu trzymać się szlaków, można zbierać grzyby i inne dary lasu. Jest tu mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, wiat i zadaszeń, leśne parkingi, ścieżki dydaktyczne. 
 
Wędrując po Lasach Janowskich warto zainteresować się także ich historią. Przez lata wchodziły, bowiem w skład Ordynacji Zamoyskiej - potężnego państwa w państwie. W dobrach należących do rodu Zamoyskich szczególną wagę przykładano nie tylko do gospodarki leśnej, ale też do ochrony przyrody. 
 
Lasy Janowskie
 
Po tamtych czasach w lasach ostała się sieć poordynackich gajówek i leśniczówek oraz pozostałości kolejki leśnej. Torów już nie ma, ale nasyp, którymi biegła jest ciągle wyraźny: pozostały po niej mostki na rzekach, a w Janowie przy osadzie leśników zorganizowano mały skansen kolejowy.  
 
 

Śladem partyzantów

W czasie wojen Lasy Janowskie były schronieniem powstańców i partyzantów. Ciekawym miejscem jest uroczysko Kruczek, miejsce partyzanckich zbiórek, obecnie przystrojone w stosowne pomniczki i kapliczki.
 
Warto odwiedzić Porytowe Wzgórze, czyli miejsce największej bitwy partyzanckiej, jaka miała miejsce na ziemiach polskich. W czerwcu 1944 walczyły przeciwko sobie odziały niemieckie (30 tys.) i zjednoczone oddziały partyzanckie wszystkich organizacji (AK, AL, NZS, oddziały radzieckie – 3 tys.). Bitwę upamiętnia monumentalny pomnik i szereg ścieżek biegnących wzdłuż partyzanckich linii obrony. 
 
Lasy Janowskie
 
W samych lasach jest jeszcze kilka innych rezerwatów przyrody. Jest tu też ponad setka pomników przyrody – głównie okazałe dęby bezszypułkowe.
 
Informacje opracował Michał Zieliński / Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych

Zapraszamy na strony:

Jeszcze więcej atrakcji

Poznaj atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie w Hotelu Duo Janów SPA - zaplanuj z nami swoje wczasy nad jeziorem.

Pakiety specjalne

Hotel Duo****  SPA & Wellness

ul. Turystyczna 10A
23-300 Janów Lubelski

 + 48 15 8722 880
+ 48 601 636 800

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij