Lasy Janowskie

Jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Pełen wspaniałych ścieżek rowerowych i spacerowych. Z mnóstwem przepięknych zakątków i atrakcji.

LUBELSKIE

Zobacz najnowszy film promujący województwo lubelskie. Zapraszamy do Janowa Lubelskiego!

LOKALIZACJA

Kompleks Lasów Janowskich leży na pograniczu województwa lubelskiego i województwa podkarpackiego. Zachodnią krawędzią sięga po Wisłę (Małopolski Przełom Wisły – najpiękniejszy odcinek na całym biegu rzeki), i dalej ciągnie się na wschód, aby w okolicach Biłgoraja połączyć się z Puszczą Solską. To gigantyczne morze lasów, które ciągną się od Wisły po granicę z Ukrainą. 

WYJĄTKOWA PRZYRODA

W krajobrazie lasów dominują wysokie, piaszczyste, porośnięte lasem polodowcowe wydmy. Osiągają wysokość kilkunastu metrów. Pomiędzy nimi z kolei napotykamy często na tereny podmokłe: torfowiska i rozlewiska leśnych rzeczek. Ponadto w samych lasach mamy kilka dużych kompleksów stawów rybnych

PIERWOTNY CHARAKTER

Lasy składają się głównie z monokultury sosnowej. Ale spotykamy tu również jodły, buki, brzozy, dęby i olchy. W wielu miejscach las ma charakter lasu pierwotnego – głównie na terenach podmokłych, gdzie trudno prowadzić wyręby, ale i nasadzenia. Z rzadkich i ciekawych roślin spotkać możemy kilka gatunków storczyków czy mięsożerne rosiczki. Jesienią jest tu mnóstwo grzybów, a na bagnach spotkamy owocująca żurawinę

OBSERWUJ ZWIERZĘTA

Dla obserwatorów ptaków rajem są stawy (głównie w okolicach Malińca i w Rezerwacie Imielty Ług). Czaple, kaczki, czarne bociany, bieliki, orliki krzykliwe i grubodziobe, błotniaki. W Lasach Janowskich tokują i wyprowadzają młode głuszce.    Warto wspomnieć też o ostoi konika biłgorajskiego w miejscowości Szklarnia. Bytuje tutaj w warunkach naturalnych stadko kilkunastu koników. Są to potomkowie tarpanów – dzikich koni leśnych.  

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Lasy Janowskie są Parkiem Krajobrazowym. Nie trzeba tu trzymać się szlaków, można zbierać grzyby i inne dary lasu. Jest tu mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, wiat i zadaszeń, leśne parkingi, ścieżki dydaktyczne.    Wędrując po Lasach Janowskich warto zainteresować się także ich historią. Przez lata wchodziły, bowiem w skład Ordynacji Zamoyskiej – potężnego państwa w państwie. W dobrach należących do rodu Zamoyskich szczególną wagę przykładano nie tylko do gospodarki leśnej, ale też do ochrony przyrody. 

Po tamtych czasach w lasach ostała się sieć poordynackich gajówek i leśniczówek oraz pozostałości kolejki leśnej. Torów już nie ma, ale nasyp, którymi biegła jest ciągle wyraźny: pozostały po niej mostki na rzekach, a w Janowie przy osadzie leśników zorganizowano mały skansen kolejowy.  

ŚLADEM PARTYZANTÓW

W czasie wojen Lasy Janowskie były schronieniem powstańców i partyzantów. Ciekawym miejscem jest uroczysko Kruczek, miejsce partyzanckich zbiórek, obecnie przystrojone w stosowne pomniczki i kapliczki.   Warto odwiedzić Porytowe Wzgórze, czyli miejsce największej bitwy partyzanckiej, jaka miała miejsce na ziemiach polskich. W czerwcu 1944 walczyły przeciwko sobie odziały niemieckie (30 tys.) i zjednoczone oddziały partyzanckie wszystkich organizacji (AK, AL, NZS, oddziały radzieckie – 3 tys.). Bitwę upamiętnia monumentalny pomnik i szereg ścieżek biegnących wzdłuż partyzanckich linii obrony. 

ZAPRASZAMY NA STRONY

JESZCZE WIĘCEJ ATRAKCJI

Poznaj atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie w Hotelu Duo Janów SPA – zaplanuj z nami swoje wczasy nad jeziorem.